BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 26.01.2015 23:00:00| Okunma Sayısı: 1413

  

AİHM' DEKİ DOGU PERİNÇEK - İSVİÇRE DAVASINI MİLLİ DAVA OLARAK GÖRÜYORUZ.

 

" Baromuz avukatlarından, Türkiye Barolar Birliği Delegesi Av. Şemail KAHRAMAN destek için 28 Ocak' ta Strazburg' da olacaktır.

 

" Ermeni soykırımı iddiası uluslararası bir yalandır"

 

DESTEKLİYORUZ.

 

   Bilindiği gibi İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek 2005 yılında İsviçre'de " Ermeni soykırımı iddiası uluslararası bir yalandır" demiş bunun üzerine gözaltına alınmış ve Lozan Mahkemesi Perinçek' e ırkçı ayrımcılıktan 90 gün hapis cezası vermiş ve ermeni soykırımının yahudi soykırımı gibi tarihsel gerçek olduğu vurgusunu yapmıştı.

 

   Bu durum, ermeni soykırımı iddiasının bir mahkeme kararıyla kabul edilmesi anlamına gelmektedir. Karar ermeni soykırım iddiasının uluslararası alanda kabulüne zemin hazırlayacak kadar tehlikeli bir nitelik arz etmektedir.

 

   Perinçek, hukuka ve tarihi gerçeklere aykırı olarak verilen bu karara karşı 2008 yılında AİHM' e ( Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi)başvurmuş ve AİHM 17 Aralık 2013 günü verdiği kararla itirazı haklı bulmuştur.

 

   AİHM Türkiye için hayati öneme sahip kararıyla:

 

   Sözleri  ifade özgürlüğü sınırları içinde bulmuş ancak bundan önemli başka bir gerekçeye daha yer vermiştir.

 

   AİHİM " Soykırım kavramının tanımlandığını" ermeni soykırımı iddiası ile ilgili tarihsel araştırmaların dahi tartışmaya açık olduğunu belirterek bunun üzerinde konsensüs sağlamanın da mümkün olamayacağını ifade etmiştir."

 

   Bir başka deyişle AİHM kararıyla iddianın soykırım olarak da kabul edilemeyeceğini ifade etmiştir.

 

   Bu gerekçe Türkiye'nin tezleriyle çok uyumludur. Dolayısıyla büyük bir başarı elde edilmiştir. İsviçre hükümeti  karara karşı AİHM Büyük Daireye itiraz etmiştir.

 

   Bu itiraz 28 Ocak 2015 tarihinde Strazburg' da bulunan AİHM Büyük Dairede incelenecektir.

 

   Şüphesiz Aihm' de İsviçre hükümetinin yapığı itirazın reddedilmesiyle karar kesinleşecek Ermeni lobisi ve Türkiye'yi uluslarası alanda zor durumda bırakmak isteyen emperyalist güçlerin tüm hayalleri son bulacaktır. Ermeni soykırımı iddiasının içini boşaltacaktır.

    

   Kararın bağlayıcı niteliğinden ötürü Aihm' in yetkisini kabul eden hiçbir ülke parlamentosu ermeni soykırımı ile ilgili yasa çıkaramayacaktır.

 

   Dolayısıyla 28 Ocak' ta Strazburg' tan çıkacak karar Türkiye için çok önemlidir..

 

   Dava Perinçek- İsvişçre davası değildir. Dünya görüşlerimiz, fikirlerimiz ne olursa olsun ülkemizin ve milletimizin çıkarlarını her şeyden üstün gören tüm vatanseverlerin bu davayı milli bir dava olarak görmesi gerekir.

 

   Meslektaşımız ve aynı zamanda Türkiye Barolar Birliği delegesi Av. Şemail KAHRAMAN' da kendi imkanlarıyla 28 Ocak günü davanın görüleceği Strazburg' da olacaktır.

 

   Meslektaşımızın gösterdiği bu hassasiyet gençlere örnek olacak niteliktedir. Niğde Barosu olarak Türkiye' nin en önemli meselelerinden birine sahip çıkmasından dolayı kendisini kutluyor Türk milletinin, haklı davasının destekçisi olduğumuzu ifade ediyoruz.

 

 
 

 

 

25.09.2018
AV. HÜSEYİN DEMİRBİLEK
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.