ADLİ YIL AÇILIŞI
Tarih: 1.09.2016| Okunma Sayısı: 1043

 
 
 
 
 
 
 
 Kıymetli meslektaşlarım,
 

Öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum.

 

Sözlerime başlamadan önce başta kutlu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkesi ve milleti uğruna fedekarlığın en büyüğünü yapmış olan tüm şehitlerimize, gazilerimize kahramanlarımıza, Allah’tan rahmet diliyorum.

 

Yeni adli yıl biz avukatlara, Yargıçlara, Savcılara, yargı çalışanlarına, ülkemize, milletimize hayırlı ve uğurlu olsun.

 

Kıymetli meslektaşlarım.

 

Daha iki gün önce 30 Ağustos zafer bayramını kutladık.

 

30 Ağustos, milletimizin var olma ya da yok olma mücadelesinden var olarak çıkmasından dolayı kutlu bir gündür. Atalarımız yıllarca süren acımasız savaşlara, salgın hastalıklara sefalete yoksulluğa rağmen canını dişine takmış, erkeğiyle kadınıyla aynı ülküde birleşmiş, kenetlenmiş vatanından asla vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiş ve hürriyetini düşmana teslim etmemiştir.

 

15 Temmuz gecesinde de bu sefer Fetullahçı terör örgütüyle icra edilmeye çalışılan hain ve acımasız bir işgal planını milletimiz kahramanca savuşturmuş bir kez daha topraklarından vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya haykırmış hürriyetini yine teslim etmemiştir.

 

Bu topraklara biraz kulak verirsek, onunla biraz dertleşirsek kim bilir bize neler anlatacak.

 

Anadolu coğrafyasında yaşamak istiyorsak güçlü olmak zorundayız. Tarih böyle söylüyor.  Güçlü olmak için ise AMA FAKAT demeden ortak paydalarda akıl ve sağduyu ile kenetlenmek gerekmektedir.

 

Birbirimizi sevmeye, birlik ve beraberliğe bu günlerde çok daha fazla ihtiyacımız var.

 

Bizler bu topraklarda hür ve huzurlu şekilde yaşamak istiyorsak öncelikle vatanımız için tıpkı atalarımız gibi canımızı vermekten asla çekinmeyeceğimizi dost-düşman herkes bilmelidir.

 

Birlikte yaşama iradesine sahip olacağız, birbirimizin insan olmaktan kaynaklanan haklarına saygı duyacağız, birbirimizin özgürlük alanlarına ilişmeyeceğiz. Birbirimizin hakkını yemeyeceğiz. Vatandaşlık bilincini hiç yitirmeden hukukun çizdiği sınırların hep içinde kalacağız. Her şeyden önemlisi hukuktan asla vazgeçmeyeceğiz hukukun üstünlüğüne gönülden inanacağız.

 

Birlikte hür şekilde yaşamak istiyorsak, neslimizi düşünüyor isek Tarihi tecrübelerimizle kazandığımız Cumhuriyetten Cumhuriyetimizin niteliklerinden asla vazgeçmeyeceğiz.

 

Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkacağız.

 

Bozulmadan hukuka uygun hareket etmeye devam edeceğiz.

 

Adalet hizmetini kişisel görüşlerden ideolojik düşüncelerden arınmış olarak, adalet duygusunun incinmesine müsaade etmeden vereceğiz.

 

Bu yeni adli yılda, yargı organlarının bağımsız ve tarafsız olacağına, maddi gerçekleri sağlıklı bir şekilde ortaya çıkarmak için çok daha fazla gayret sarf edeceğine, adil yargılanma ilkesinden savunma hakkından taviz verilmeyeceğine, adalet duygusunun örselenmeyeceğine, halkımızda hukuka olan inancın katlanarak artacağına inancımın tam olduğunu da belirtmek istiyorum.

 

Bu arada her sene ısrarla bir sonraki Adli yıl açılışını yeni adli binamızda yapacağımızı umut ettiğimi söylüyordum. Ne yazık ki bu adli yılda da aynı temenni de bulunmak zorunda kalıyoruz. Adliye inşaatının durduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Bu konu da acil önlem alınmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Türkiye’ de ihtiyaca cevap veremeyecek durumda olan tek adliye Niğde Adliyesidir.

 

Bu konuda yetkilerden rica ediyoruz. Lütfen artık adalet hizmetlerini daha çok önemseyin ve bu eseri Niğde’ ye kazandırın.

 

Yeniden tekrar 2016-2017 adli yılının herkese hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

 

Saygılarımla.

   Av. Hüseyin DEMİRBİLEK 
   Niğde Barosu Başkanı 

13.11.2018
AV. OSMAN ÇİMEN
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.