2015 - 2016 ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ
Tarih: 1.09.2015| Okunma Sayısı: 1234

 
 
 
 
 
 
 

 

Değerli  meslektaşlarım,

Saygıdeğer  vatandaşlarımız,

Değerli Basın Mensupları,

  

2015–2016 Adli Yılının başlaması nedeniyle; bana göre yargının en önemli teminatı olan savunmanın temsilcileri avukatlarımızla düzenlediğimiz törene katılmanızdan dolayı her birinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

    Sözlerime başlamadan önce ülkesi ve milleti uğruna canlarını feda etmiş tüm şehitlerimize, kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, yakınlarına ve Milletimize başsağlığı diliyorum. Şehitlerimiz bizim onurumuz geride kalanları ise başımızın üstündedir.

 

Elbette vatanımızın dirliği bizim için her şeyden önemlidir…

 

Bugün anıtının altında tören yaptığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, buradan bize nasıl bakıyorsa ünlü Türk yazar ve düşünür Cengiz Aytmatovun “yeryüzünün gökyüzüne bakan gözü” diye tanımladığı Tanrı dağlarının eteklerindeki, Issık Gölünün kıyısından da öyle bakmaktadır.

Dünyada pek çok mazlum milletlerin tanıdığı, bildiği, Gazi Mustafa Kemal Paşayı özellikle bu günlerde bizlerin de bir kez daha iyi okuması ve anlaması gerekir.

Buna bugün her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.

Güvenlik güçlerimizin, kahramanlarımızın canlarına kasteden, kalleşçe pusu kuran, sivil insanları kaçıran, öldüren, bu yolla korku yaymaya çalışan hainleri kimlerin desteklediğini de çok iyi biliyoruz.

Gerçekten korkutacaklarını mı sanıyorlar?

Onlar da bilsinler ki;

Genci yaşlısı kadını erkeği ile Türk milletinin çok büyük bir ekseriyetinin yapacağı gibi,

Uzun yıllardır mensubu olduğum ve çok iyi tanıdığım Niğde Barosunun kadın ve erkek avukatları nasıl hukuku savunuyorsa nasıl adaleti savunuyorsa görev düştüğü zaman hiç tereddüt etmeden cübbelerini çıkarır ve Türkiye Cumhuriyetinin askerinin ve polisinin yanında topraklarını da savunur.

Bizler birlik ve beraber olduğumuz sürece beyhude uğraşlar içine girenler kazdıkları çukura düşecektir.

Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

 

Değerli kamuoyu

 

Hukuku ve hukukun üstünlüğünü savunmak adına gördüğümüz eksiklikleri dile getirmek de bizim görevimizdir. Bizim tarafımız; daima hukuktur, hukukun üstünlüğüdür.

7 Haziran seçimlerinden sonra ülkemizde bir siyasi boşluk oluşmuş ve ne yazık ki özerklik ilanlarına varacak kadar ileri giden söylemler geliştirilmiştir.

Bu durum hukuk güvenliğini de olumsuz olarak etkilemektedir.

 

1 Kasımda yapılacak seçimlerin güven içinde yapılması sağlanmalı, siyasette seviye ve üslup muhafaza edilmeli, tüm siyasi partilerin tek maksadı Anayasamızın ilk dört maddesindeki ilkeler doğrultusunda ülkeyi iyi yönetmek sadece halkın huzur ve refahını artırmak olmalıdır. Şahsi menfaatler hiçbir zaman milletin menfaatlerinin önüne geçmemelidir.

Siyaset kavga, çatışma, şahsi egoları tatmin yeri değildir. Bu ülke kimsenin malı değildir. Üzerinde rahatlıkla tasarruf yapılamaz. Tüketilecek bir miras değildir.

 

Ülkemizin ve milletimizin çıkarları, cumhuriyet değerleri ortak payda ve yol göstericidir.

 

 Değerli Basın mensupları, Değerli vatandaşlarımız,

 

Adli Tatil olarak adlandırılan 20 Temmuz - 31 Ağustos arası dönemde zorunlu durumlar dışında yargısal faaliyetlere ara verilmekte 1 Eylül günü yeni bir Adli yıl başlamaktadır.

 

Adli yıl açılış törenleri; tüm dünyada uzun yıllardan beri teamül olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde de 1943 yılında başlayan açılış tören ve konuşmaları gelenek olarak sürmüş ve 1973 yılında 2797 sayılı Yargıtay Kanunu’nun 59 ncu maddesi ile yasal dayanağa da kavuşturulmuştur.

 

Yargının kurucu unsurlarını temsil eden hakim, savcı ve avukatların bir araya gelerek düşüncelerini, temennilerini ve tabiidir ki yargıya ilişkin endişe ve eleştirilerini paylaştıkları bu geleneğe maalesef 12 Aralık 2014 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6572 sayılı yasanın 26 ncı maddesi ile son verilmiştir.

Bunu doğru bulmadığımızı belirtmek isteriz.

 

Zira çok ciddi yargısal sorunlar hala çözüm bulabilmiş değildir.

Sorunlar ancak konuşarak, gerektiğinde sert ama çözüme yönelik eleştirilerle çözülebilir.

Yargıya yönelik kamuoyunda ciddi bir güvensizlik bulunmaktadır. Dolayısıyla yargı unsurlarının bugünlerde bir araya gelmesi çözüm üreten önerilerini dile getirmeleri önemlidir. Bu farkındalıkla;

Bu yıl “ adli açılış törenleri 5 Eylülde ülkemizdeki tüm barolarla birlikte dünyanın pek çok yerinden gelecek baro başkanlarının katılımıyla” Türkiye Barolar Birliğinde” yapılacaktır.

 

Değerli Kamuoyu

 

Yeni bir adli yılın başlangıcında, ülkemizin içinde bulunduğu bu olağanüstü dönemde, savunma ve savunmanın sıkıntılarını anlatmayacağız.

Sevindirici bir şekilde Yeni Niğde Adliyesinin inşaatına başlanılmıştır. Umuyoruz ki kısa süre içerisinde Niğde’ ye yakışan bir adliyeye kavuşacağız.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, yeni adli yılın başta milletimiz olmak üzere siz meslektaşlarım, hakim ve savcılar ve yargı çalışanları için hayırlı ve uğurlu olmasını diler herkese saygılar sunarım.

 

Av. Hüseyin DEMİRBİLEK

                                                                                                Niğde Barosu Başkanı 
 

25.09.2018
AV. HÜSEYİN DEMİRBİLEK
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.